Wielkie błędy wielkich naukowców
Luca Perri
Wielkie błędy wielkich naukowców
Luca Perri
- Wydawnictwo: Jedność
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788381442336
- Ilość stron: 192
- Format: 16,0 x 22,6 cm
- Oprawa: Miękka
1 - 3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Wielkie błędy wielkich naukowców - Luca Perri
Czy nauka może się mylić? Odpowiedź brzmi: oczywiście, tak! Zresztą nie tylko może, ale nawet powinna. Przecież wszechświat odkrywany jest metodą prób i błędów! Przekonali się o tym bohaterowie tej książki – wielki Einstein, genialny Marconi i wielu innych znanych naukowców, którym nie raz i nie dwa przydarzyły się nietrafione pomysły, nieudane próby, fałszywe teorie, błędy i kosmiczne pomyłki.
Tę pełną humoru książkę powinno przeczytać każde dziecko, które martwi się, że nie zawsze dostaje najlepsze oceny ze swojego ulubionego przedmiotu. Szczególnie, jeśli tym przedmiotem jest matematyka, fizyka lub chemia. Nie ma lepszego sposobu, by zainspirować młodego człowieka, dodać mu wiary w siebie i przekonać go, że warto rozwijać swoje pasje, nawet gdy czasami coś się nie udaje! Bo przecież nie chodzi o to, aby być nieomylnym, ale o to, aby nigdy się nie poddawać.
Publikacja składa się z pięciu rozdziałów, które bardziej przypominają wciągającą opowieść niż książkę popularnonaukową.
Zapraszamy w podróż szlakiem najbardziej osobliwych asteroid w dziejach nauki, na pokładzie statku kosmicznego, którym dowodzi Luca Perri i który Tuono Pettinato ozdobił swoimi zabawnymi rysunkami.
Szczegóły: Wielkie błędy wielkich naukowców - Luca Perri
Tytuł: Wielkie błędy wielkich naukowców
Autor: Luca Perri
Wydawnictwo: Jedność
ISBN: 9788381442336
Tytuł oryginału: Errori Galattici. Errare é umano, perseverare é scientifico
Język oryginału: włoski
Tłumacz: Gogolin Anna
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 192
Format: 16,0 x 22,6 cm
Oprawa: Miękka
Recenzje: Wielkie błędy wielkich naukowców - Luca Perri
Eureka!
.
Pewien inżynier Giovanni spoglądając nocą przez teleskop, dojrzał Marsa. Mało tego dopatrzył się na nim dziwnych linii, stwierdzając, że to koryta rzek podczas suszy. Napisał wiele prac na ten temat, wieści obiegły cały świat! Okazały się one jednak błędem spowodowanym wadą szkła w teleskopie! Wyobrażacie sobie?
Innym razem na powierzchni Marsa NASA spostrzegła twarz kosmity i dopiero po 30 latach naukowcy ustalili, że była to po prostu oświetlona słońcem góra! Gra świateł nieźle namieszała.
A co powiecie o czwartym stanie skupienia wody odkrytym przez rosyjskiego chemika Nikołaja Fiediakina? Poliwoda (bo tak ją nazwano) zrobiła furorę wśród uczonych, którzy zaczęli namiętnie badać właściwości nowej substancji. Ups, ale wtopa! Było to nic innego jak mocno skażona kranówka, totalna polizdura!
.
Jest to książka dla starszych czytelników, według okładki rekomendowany wiek to 10 .
Nikt nie jest nieomylny i ta oto książka jest na to dowodem. Nawet najwybitniejsi naukowcy, którzy na swoim koncie mają niezwykłe odkrycia, niejednokrotnie się mylili. W końcu błądzenie jest rzeczą ludzką! Dzięki tej lekturze czytelnicy zrozumieją, że nie warto się poddawać i szybko zniechęcać. To taki mały motywator w działaniach! "Każda pomyłka i każdy zdemaskowany błąd pogłębia naszą wiedzę. Najważniejsze jest to, żeby zdać sobie z tego sprawę..." celne spostrzeżenie, prawda?
Zaznaczam, że książka została napisana z humorem, dzięki temu czyta się ją z przyjemnością.
Na uwagę zasługują wyodrębnione z tekstu cytaty, dość trafne i wartościowe np. ten "Często to, co wygląda na porażkę, staje się największym sukcesem." daje do myślenia!
Bardzo podobają mi się humorystyczne ilustracje w komiksowym stylu oraz równie zabawne podsumowania rozdziałów. Ilustrator jest znanym włoskim autorem komiksów i po tej książce żałuję, że nie znam jego twórczości.
Podsumowując oprócz wytykania często absurdalnych błędów, w książce znajdziemy również sporą dawkę wiedzy na temat wynalazków oraz drogi, jaką przebyły, byśmy mogli obecnie z nich korzystać i wygodniej żyć.
.
"Wielkie błędy wielkich naukowców" autor Luca Perri il. Tuono Pettinatogramy_i_czytamy 2021-07-17 12:13:55