Na Podlasiu. Cecylia
Agnieszka Panasiuk
Na Podlasiu. Cecylia
Agnieszka Panasiuk
- Wydawnictwo: Szara Godzina
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788366573543
- Ilość stron: 272
- Format: 14.5x20.5cm
- Oprawa: Miękka
Jutro (piątek 2024-11-22)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Na Podlasiu. Cecylia - Agnieszka Panasiuk
Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha. Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie i otwiera się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego i rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa przy tym w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otacza bowiem serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się też niebezpiecznych wyzwań. Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce? Antonia, Cecylia i Aleksandra – trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Poznaj Cecylię.
Szczegóły: Na Podlasiu. Cecylia - Agnieszka Panasiuk
Tytuł: Na Podlasiu. Cecylia
Autor: Agnieszka Panasiuk
Wydawnictwo: Szara Godzina
ISBN: 9788366573543
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 272
Format: 14.5x20.5cm
Oprawa: Miękka
Recenzje: Na Podlasiu. Cecylia - Agnieszka Panasiuk
"Cecylia" to drugi tom trylogii "Na Podlasiu". Autorką jest Agnieszka Panasiuk, nauczyciel historii. Książkę można przeczytać bez znajomości pierwszej części. Każda opowiada o wyjątkowej kobiecie. Całość łączy miejsce akcji, czyli tytułowe Podlasie.
Opisana historia rozpoczyna się w 1784 roku. Bohaterką drugiego tomu jest 30-letnia Cecylia Turawska. Przez innych jest postrzegana za dziwaka i starą pannę. W rzeczywistości jest spokojna, samotna i nieśmiała. Spowodowane jest to trudnymi przeżyciami.
Pewne wydarzenia powodują, że Cecylia dojrzewa. Zmienia zachowanie i zaczyna odważnie wyrażać swoje zdanie. Nie jest też obojętna na krzywdę. Zadziwia tym siebie i innych.
Czasy, w których przyszło żyć naszej bohaterce nie były łatwe. Dochodzi do represji pod rządami carskiego zaborcy. Szczególnie potępiani są mieszkający na Podlasiu unici. Aby spotykać się w większych grupach trzeba bardzo uważać. Każde nielegalne zgromadzenie grozi wpędzeniem do lochu. Utrudniona jest też nauka, szczególnie najmłodszych. Panuje straszna bieda. Wrażliwa na niesprawiedliwą krzywdę, Cecylia wstępuje do seminarium i zaczyna pracę jako nauczycielka.
To co mnie w tej książce urzekło, to bogactwo opisów Białej i okolic. Są barwne i bardzo szczegółowe. Poznajemy piękno przyrody. Parki (np. Zofii las), cmentarze, kościoły (kościół bazyliański). Widać ogromne zamiłowanie pisarki do piękna przyrody. Są opisywane nadchodzące pory roku, a wraz z nimi pojawiają się nowe kwiaty i krzewy. W fikcyjną fabułę zostały wplecione prawdziwe fakty. Widać, ile pracy musiała włożyć autorka, by powstała ta książka. Pojawiają się autentyczne postaci Białej Podlaskiej (min. lekarze, duchowni, nauczyciele i rzemieślnicy). Ciekawe są też przytaczane tradycje i przesądy. Część z nich przetrwała do dzisiaj. Mamy opis szukania kwiatu paproci, wicia wianków. Jest też dużo zwyczajów związanych z nadchodzącymi świętami kościelnymi. Mnie najbardziej zaciekawiły przygotowania do Wielkanocy i to jakie potrawy były popularne podczas Wielkiego Tygodnia.
"-Jak palma zostanie w kościele poświęcona, nabiera niezwykłej mocy. Baźki leczą ból gardła, trzeba je tylko połknąć. Położona w kurniku czy ulu chroni jajka i miód. "
W dialogi została wpleciona gwara. Czułam, że naprawdę przenoszę się w odległe czasy. Wszystkie obco brzmiące zwroty są dokładnie tłumaczone w przypisie na danej stronie.
Jeśli lubicie książki obyczajowe, w których historia wpleciona jest w ciekawą fabułę, a bohaterowie charakterni i odważni, to "Cecylia" jest idealną lekturą dla was. Ja jestem zachwycona lekkim piórem i stylem autorki. Chętnie przeczytam kolejną część z serii "Na Podlasiu".Kasia P. 2021-06-15 22:27:05
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Agnieszka Panasiuk (18)
- Podróże serc (Szara Godzina) - miękka
- Podróże serc (Storybox) -
- Na Podlasiu. Antonia (Szara Godzina) - miękka
- Na Podlasiu. Cecylia (Szara Godzina) - Miękka
- Na Podlasiu. T.1 Antonia. Audiobook (Storybox) -
- Na Podlasiu Aleksandra (Szara Godzina) - Miękka
- Na Podlasiu T. 2 Cecylia Audiobook (Storybox) -
- Na Podlasiu T.3 Aleksandra audiobook (Storybox) -
- Ścieżki Elizy (Szara Godzina) - Miękka
- Ścieżki Elizy (Audiobook) (Storybox) -
- Sekrety Białej Kamienica (Szara Godzina) - Miękka ze skrzydełkami
- Sekrety Białej. Leśniczówka (Szara Godzina) - Miękka ze skrzydełkami
- Sekrety Białej Tom 1 Kamienica (Audiobook) (Storybox) -
- Sekrety Białej. Chata (Szara Godzina) - Miękka ze skrzydełkami
- Sekrety Białej. Dworek (Szara Godzina) - Miękka ze skrzydełkami
- Sekrety Białej Tom 2 Leśniczówka (Audiobook) (Storybox) -
- Sekrety Białej Tom 3 Chata (Audiobook) (Storybox) -
- Sekrety Białej Tom 4 Dworek (Audiobook) (Storybox) -