Jak dobrze być singlem
Catherine Gray
Jak dobrze być singlem
Catherine Gray
- Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788382340464
- Ilość stron: 472
- Format: 13.5x21.0cm
- Oprawa: Miękka
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Jak dobrze być singlem - Catherine Gray
Pokochasz tę książkę. Jest zabawna, mądra i bardzo prawdziwa. Dzięki niej odnajdziesz radość w byciu singlem i nauczysz się tym szczerze rozkoszować. Serio!
Czy w głębi duszy boisz się, że na zawsze zostaniesz bez pary?
Czy czujesz, że miłosny niedosyt w miarę upływu lat dokucza ci coraz bardziej?
Witaj w klubie!
Skoro trzymasz w ręku tę książkę, jesteś we właściwym punkcie.
Dziś ponad połowa ludzi w wieku od 25 do 45 lat to single. Odkładanie związku na późniejsze lata życia jest już normą. Wielu z nas postanawia w ogóle nie stawać na ślubnym kobiercu. Ale społeczeństwo, filmy, teksty piosenek i nasi rodzice są nieugięci: szczęśliwe zakończenie to ślub i tylko ślub, a my bez drugiej połowy nie jesteśmy kompletni*.
Sygnały ostrzegawcze: smutek z powodu osamotnienia, randki bardziej kojarzące się z ciężką pracą, spędzanie połowy życia na czekaniu, aż ktoś bliski sercu odpisze na esemesa, wrażenie, że prześladują nas epitety "stara panna" lub "zatwardziały kawaler".
Catherine Gray przez to wszystko przeszła. Zrobiła sobie roczny urlop od mężczyzn, by odnaleźć radość z bycia singielką. Rozmawiała z neuronaukowcami i psychiatrami, ujawniła powody stojące za światową rewolucją życia w pojedynkę, zgłębiła groteskowe metody, jakimi kultura każe się wstydzić bycia singlem, zdystansowała się od panikowania, że wszystkie dobre partie są już zajęte, i obaliła mit, że w małżeństwie jesteśmy o wiele szczęśliwsi.
Odnajdźmy radość w byciu singlem i rozkoszujmy się nią. Wchodzicie w to?
* Spoiler: nieprawda, jesteśmy.
Catherine Gray jest wielokrotnie nagradzaną pisarką i redaktorką publikującą m.in. dla "Guardian", "Stylist", "The Telegraph", "Grazia", "Women's" i wielu innych czasopism. Jej debiutancka książka "Jak dobrze być trzeźwym" w ciągu zaledwie dwóch tygodni trafiła na topki bestsellerów w Wielkiej Brytanii i zebrała fantastyczne recenzje w mediach.
Kiedy akurat nie pisze, z upodobaniem pstryka fotki (po 20 identycznych ujęć oczywiście!) zachodzącego słońca, zastanawia się, dlaczego to zawsze ona jest najbardziej spoconą osobą na zajęciach z jogi, walczy z uporczywym pragnieniem wydania wszystkich pieniędzy na kompletnie niepotrzebne rzeczy oraz uważnie analizuje język ciała przechodniów, żeby zyskać pewność, czy nie będą mieli nic przeciwko, gdy pogłaszcze ich słodkiego psa. Można śledzić Catherine na Twitterze @cathgraywrites, Instagramie @uxpressectedjoyof.
Szczegóły: Jak dobrze być singlem - Catherine Gray
Tytuł: Jak dobrze być singlem
Autor: Catherine Gray
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 9788382340464
Tytuł oryginału: The Unexpected Joy of Being Single
Tłumacz: Kurowski Bartosz
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 472
Format: 13.5x21.0cm
Oprawa: Miękka
Recenzje: Jak dobrze być singlem - Catherine Gray
Każdy z nas pragnie miłości i bliskości, drugiej połówki. Tak samo jest z autorką książki Jak dobrze być singlem – Catherine Gray. Czy jednak zawsze trzeba pakować się w związek, by być szczęśliwym? Czy bycie singlem oznacza, że jest się samotnym? Czy singielka to od razu stara panna?
Single stanowią ponad połowę ludzkości w wieku od 25 do 45 lat. Często są to osoby, które z własnego wyboru decydują się na życie w pojedynkę. Coraz później wchodzi się w stałe związki, przesuwa się granica wiekowa zawierania małżeństw i rodzenia dzieci. Randkowanie i poznawanie ludzi jest co prawda nieco łatwiejsze, ale i tak wiele osób pozostaje w stanie wolnym.
Autorka przytacza te dane między zabawnymi historiami z jej życia. Opowiada w książce o nieudanych związkach i jej nastawieniu do poznawania kolejnych mężczyzn. Autorka postanowiła przeprowadzić pewnego rodzaju eksperyment. Przez rok chciała żyć jak singielka – by móc odpocząć od relacji, przemyśleć kilka spraw i spojrzeć na niektóre rzeczy z boku.
Najwięcej miejsca w książce zajmują prywatne historie z życia autorki. Dowiadujemy się, jak pragnęła uczucia i była dla niego gotowa zrobić wszystko. Wchodziła ze związku w związek, by nie być ani przez chwilę sama. Podczas roku „detoksu” miała okazję dowiedzieć się nieco na temat singli – te informacje przemycane są jakby w tle opowieści o kolejnych mężczyznach i randkach.
Historie opisane przez Gray są zabawne. Widać, że autorka ma do siebie dystans, nie boi się mówić o swoich wadach i porażkach. Podchodzi do nich na luzie. Opisy są humorystyczne, lekkie i dobrze się je czyta, chociaż nie można się oprzeć wrażeniu, że sięgnęło się nie po poradnik, a po pamiętnik. Mało tu – niekoniecznie nawet rad – faktów, informacji na temat singli, różnych historii z życia innych osób, nastawienia i podejścia, statystycznych danych czy fragmentów badań na temat tej grupy społecznej. To wszystko jest gdzieś w tle, na marginesie. I mimo że pozycja ta jest lekka i dobrze się ją czyta, chyba spodziewałam się czegoś innego. Miałam nadzieję na lekturę nieco socjologiczną, pokazującą konkretne zagadnienie i omawiającą je z różnych stron. A tymczasem dostałam zbiór zabawnych anegdot z życia autorki.
Jak dobrze być singlem to pozycja, którą czyta się szybko. Jest sprawnie napisana, ale zdecydowanie nie można jej uznać za poradnik. Nie nastawiajcie się – jak ja – na poznanie tematu. To raczej książka, dzięki której poczujecie sympatię do autorki, co też może okazać się cennym doświadczeniem.
Aga 2021-07-06 12:27:47