Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

Książka

Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

  • Wydawnictwo: Znak Horyzont
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 978-83-240-7945-2
  • Ilość stron: 320
  • Format: 14.0 x 20.5 cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 42,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 42,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy - Tomasz Bonek

Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Eksperymenty na więźniach w tajnym komandzie SS. Broń, która miała odmienić losy II wojny światowej.



Mała miejscowość Dyhernfurth na Dolnym Śląsku. Niemcy budują tu ogromny zakład przemysłowy, który rozpoczyna produkcję śmiercionośnej broni. Hitler marzy bowiem o Wunderwaffe, która zapewniłaby mu szybkie zwycięstwo. Jednak to nie rakiety V1 i V2 czy bomba atomowa mają zapewnić Führerowi triumf, a broń chemiczna produkowana przez więźniów obozu ukrytego w lesie na rubieżach Rzeszy.



Naukowcy syntetyzują dla Wehrmachtu tabun i sarin, bojowe środki trujące. Testują je najpierw na małpach w ściśle tajnym laboratorium, a następnie na więźniach obozu, których nazywają elfami. Skutki oddziaływania tych substancji na organizmy są przerażające. Użyte na froncie mogą zapewnić zwycięstwo III Rzeszy. Produkowane są ich tysiące ton. Bomby i pociski wypełnione toksycznym gazem czekają na właściwy moment wojny.



Jak wielkie spustoszenie ta broń siała wśród więźniów? Ile zabrakło, by II wojna światowa zakończyła się inaczej? Jakie tajemnice ujawnili Ci, którzy przetrwali te nieludzkie eksperymenty oraz marsze śmierci, które wyruszyły z obozu ukrytego w dolnośląskim lesie? Jaką karę ponieśli ludzie odpowiedzialni za te zbrodnie?



Tomasz Bonek
, dziennikarz i autor reportaży historycznych, przeprowadza śledztwo, w którym odkrywa nieznane karty wojennej historii i przytacza przerażające wspomnienia więźniów. O tajnym obozie i eksperymentach, o których wszyscy chcieliby zapomnieć.


Szczegóły: Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy - Tomasz Bonek

Tytuł: Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy
Autor: Tomasz Bonek
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Kod paskowy: 9788324079452
ISBN: 978-83-240-7945-2
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 320
Format: 14.0 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy - Tomasz Bonek

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Ja bardzo rzadko sięgam po tego typu książki ze względu na to jak źle się po nich czuję.

,, W Dachau co chwilę mi powtarzali, żebym robiła wszystko, by nie trafić do pracy w tej fabryce, bo z niej już się nie wraca. Tylko przez komin można wyjść na wolność. Gendorf oznaczało śmierć".

Osoby, które wypowiadają się w książce nie bardzo chcą wspominać tamten czas. Są zdania, że wielu rzeczy już nie pamiętają, a całą resztę chcą po prostu zapomnieć. Jednak z tego, co czytamy dalej wychodzi na to, że tamten czas pamiętają nad wyraz dokładnie. Dzielą się z nami nie tylko swoimi myślami, ale i nutą nie wypełnionego cierpienia. Ich słowa choć proste, to zawierają więcej bólu i rozpaczy, niż matka płacząca nad skrzywdzonym dzieckiem. Co jakiś czas przerywałam swoje czytanie, bo łzy zasłaniały mi książkę.
Poznałam prawdę o zakładzie produkcyjnym w którym Niemcy produkowali broń chemiczną. Niemal wszystko od podszewki, od udanych eksperymentów, po te wybuchowe. Znajdziemy się w chwili, kiedy je zaczynali, jakby na potrzeby tej historii była zdana relacja z tu i teraz. Ta broń miała być najlepszą i najskuteczniejszą w walce z ludzkim życiem, którego Hitler chciał pozbawić ogromu ludzi.

Cała pozycja składa się z trzech etapów, które mają na celu nas zaniepokoić, zbulwersować i sprowadzić na ziemię. W pierwszej przeczytamy o trującej substancji i historii powstania całej fabryki. Wszystko od a do zet. W drugiej będą już opowieści samych więźniów, które zbrukają wasze serca. Przeczytacie o ich głodzie, morderczej pracy i kawałku chleba, który był dzielony na wielu. Zawczasu przygotujcie sobie chusteczki, bo nie ma nic gorszego niż bolesna prawda tych ludzi.
W części trzeciej poznacie liczbę procesów za okrutne zbrodnie i chwile, kiedy byli oni poszukiwani. Wtedy łatwiej było kogoś skazać niż go w ogóle odnaleźć. To chyba najtrudniejsza lektura z którą miałam doczynienia. Chciałam ją wziąć na raz, ale się nie dało. Zbyt mocno to przeżywałam. Targały mną okropne nerwy i strach, którego nie potrafiłam wyjaśnić. Wiem, że takie książki są potrzebne, by wiedzieć co się wtedy działo, a nie akceptować ten zły czas. Każdy z nas ma nadzieję, że on nigdy nie wróci, jednak dokonać tego możemy tylko poprzez fakt pamięci o nich. O osobach, które straciły bliskich, swoją godność, człowieczeństwo i w końcowej fazie własne życie. Przetrwali tylko ci, którzy są w stanie o tym opowiedzieć. I choć tak bardzo nie chcą o tym pamiętać, to jednak ilekroć zapadają w niespokojny sen, ta tragedia do nich powraca.
2021-10-06 18:44:39