U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła
Leonard J. Pełka
U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła
Leonard J. Pełka
- Wydawnictwo: Replika
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788366790841
- Ilość stron: 208
- Format: 14.5 x 20.5 cm
- Oprawa: Twarda
Jutro (piątek 2024-11-22)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła - Leonard J. Pełka
Wyjątkowa opowieść wprowadzająca w świat bogów, wierzeń i obyczajów Słowiańszczyzny przedhistorycznej
Świętowit - groźny bóg o czterech obliczach, gromowładny Perun, władający ogniem Swarożyc, Trygław - czczony w Szczecinie i na Wolinie, a także Weles, Rugiewit, Jarowit i wielu innych. Ich kult stanowił sens życia dawnych Słowian i był podstawowym elementem kultury religijnej.
Jaką rolę Słowianie wyznaczali bogom w swoim życiu codziennym? Temat ten stanowi dla Leonarda J. Pełki punkt wyjścia do dalszych rozważań nad kształtowaniem się magicznych praktyk i wierzeń, których ślady
spotykamy do dziś w folklorystyce i obrzędowości ludowej. Autor z prawdziwą pasją opisuje również pogańskie zwyczaje, które przetrwały do czasów współczesnych, zachowując świecki charakter, i są obecne w kulturze ludowej, jak choćby dożynki, noc kupalna czy topienie marzanny.
U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła to książka dająca możliwość pełniejszego poznania naszych pradziejów, jakże często mitologizowanych i przedstawianych jako legendy.
Szczegóły: U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła - Leonard J. Pełka
Tytuł: U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła
Autor: Leonard J. Pełka
Wydawnictwo: Replika
Seria: Wierzenia i zwyczaje
ISBN: 9788366790841
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 208
Format: 14.5 x 20.5 cm
Oprawa: Twarda
Recenzje: U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła - Leonard J. Pełka
"U stóp słowiańskiego parnasu" przeczytałam zaraz po "Śladami pierwotnych wierzeń" tego samego autora. Kilka rzeczy znalazłam powtórzonych, ale generalnie tematyka jest inna. W tej drugiej pozycji autor opowiada o religiach całego świata, a "U stóp..." skupia się już wyłącznie na słowiańszczyźnie. O samych bogach nie ma za dużo informacji, bo też ciężko czerpać z nieistniejących źródeł. Podobały mi się za to rozdziały dotyczące kultury i obyczajów Słowian, mogłam sobie chociaż w małym stopniu wyobrazić, jak wyglądało ich życie. Na szczęście nie ma już takiej politycznej wymowy ta książka, w "Śladach..." początek był mocno przesycony propagandą, tutaj tylko na końcu pojawia się wspomnienie marksizmu. Obie pozycje były pisane w czasach PRL, co może poniekąd tłumaczyć autora.
Nie posiadam na tyle wiedzy, żeby oceniać wartość merytoryczną "U stóp...", kilka rzeczy jednak było dla mnie nowych, a przynajmniej innych niż te, o których dotąd słyszałam, zwróciłam na nie uwagę. Np. fakt, że kobiety nie były traktowane jak ludzie, póki nie urodziły syna i mogły być bezkarnie zabite przez męża albo liczne zniekształcenia obecnie popularnych nazw, których Pełka używa swobodnie, a dla mnie brzmiały egzotycznie (leszyj, Swantewid, Prowe).
Język jest momentami dosyć ciężki i przez to czyta się wolniej. "Czynnik manistyczny bardzo silnie występował w wierzeniach słowiańskich, przy czym występował on w ścisłym związku z czynnikiem animistycznym" znaczy tyle, co powiedzenie, że Słowianie wierzyli, że zwierzęta posiadają duszę. Można coś przedstawić prosto, a można to w naukowy sposób zagmatwać. Nie trzeba się jednak zrażać, nie ma takich fragmentów dużo.
Książka jest wznowieniem, jak cała seria o wierzeniach wydawnictwa Replika. Wszelkie mapy i inne ilustracje zostały umieszczone bezpośrednio z oryginału, tak zgaduję biorąc pod uwagę ich jakość. Niestety niektórych nie da nawet rozczytać, tak bardzo są rozmazane, to minus.
Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat Słowian i ich krain, dlatego zainteresowanym tematem polecam.mysilicielka 2021-12-19 12:30:55
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Leonard J. Pełka (10)
- Rozważania tajemnic różańcowych (AA) - Miękka ze skrzydełkami
- Teoria Teorii wielkiego podrywu. Czego ulubiony serial może nas nauczyć o fizyce, flagach i dziwactwach naukowców (Znak Literanova) - Miękka ze skrzydełkami
- U stóp słowiańskiego parnasu Bogowie i gusła (Replika) - Twarda
- Wiecznomrok. Tom 1 (IUVI) -
- Lectio divina (AA) - twarda
- Rytuały, obrzędy, święta (Replika) - twarda
- Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian (Replika) - Twarda
- Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie (Zysk i S-ka) - Miękka
- Świat Słowian. Kultura, przyroda, duchowość (Replika) - Twarda
- Śladami pierwotnych wierzeń (Replika) - Twarda