Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny

Książka

Nigdy się nie bałam.
Jak polskie lekarki pisały historię medycyny

  • Wydawnictwo: Mova
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788367014267
  • Ilość stron: 304
  • Format: 13.5x20.5cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 42,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 42,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Nigdy się nie bałam. - Katarzyna Droga

Silne, odważne, z niezwykłymi historiami medycznymi i doświadczeniami wojennymi. Życiorysy lekarek stanowią niezwykłą inspirację dla współczesnego czytelnika, są dowodem uporu, determinacji, zdolności oraz pokazują ogromną wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka.



Jaki wpływ na przestrzeni lat polskie lekarki miały na historię medycyny?



Katarzyna Droga, pisarka, dziennikarka, współzałożycielka magazynów „Cogito” i „Victor”, dziennikarka magazynu „Twój Styl”, a w latach 2009–2017 redaktorka naczelna psychologicznego magazynu „Sens”, nakreśla sylwetki lekarek, które odważnie zmieniały sztukę medyczną, większość życia poświęcając leczeniu i pacjentom.



Poznajemy m.in. sylwetkę Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, pierwszej kobiety z dyplomem lekarskim na ziemiach polskich, wykształconej w Zurychu, z doświadczeniem zdobytym w Sankt Petersburgu, która nie mogła nostryfikować dyplomu w Polsce ze względu na płeć. Justyny Budzińskiej-Tylickiej (1867–1936), wykształconej w Paryżu, która była pionierką w dziedzinie propagowania higieny i zdrowia kobiecego. Janiny Bernasiewicz, która podczas otwarcia szpitala psychiatrycznego w Choroszczy w 1930 roku była jedyną kobietą w gronie pracujących tam lekarzy, oraz Bronisławy Dłuskiej, starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie, wykształconej w Paryżu, która wraz z mężem otworzyła w Aninie przy dzisiejszej ulicy Kajki prewentorium przeciwgruźlicze.



Kształcąc się, praktykując i przekazując swoją wiedzę, udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną zarezerwowaną jedynie dla mężczyzn. Pokazały, że także mogą być chirurgami, onkologami, naukowcami, dyrektorami placówek medycznych. Na podstawie dokumentów, rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny oraz wspomnień autorka pokazuje determinację, siłę i odwagę Polek w medycynie.



Kraj produkcji: Polska

Producent:
Wydawnictwo Kobiece Agnieszka Stankiewicz-Kierus sp. k.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6
15-111 Białystok (Polska)
tel: 794200649
email: handlowy@wydawnictwokobiece.pl


Szczegóły: Nigdy się nie bałam. - Katarzyna Droga

Tytuł: Nigdy się nie bałam.
Podtytuł: Jak polskie lekarki pisały historię medycyny
Autor: Katarzyna Droga
Wydawnictwo: Mova
ISBN: 9788367014267
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 304
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Twarda


Recenzje: Nigdy się nie bałam. - Katarzyna Droga

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Książka „Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny” Katarzyny Drogiej jest pięknym wydaniem o tym, jak polskie lekarki pisały historię medycyny.
Całość napisana jest raczej w formie reportażu przyjemnym w odbiorze językiem. Książa podzielona została na dwie części z dość krótkimi rozdziałami dzięki czemu czyta się ją dość szybko. Pierwsza część opowiada o pionierkach medycyny, a druga o mistrzyniach współczesnej medycyny. To właśnie pierwsza część zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Czytanie o siostrze Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszych operacjach i to bez znieczulenia bardzo mi się podobało. Za to drugą część oceniam już słabiej. Opowieści współczesnych lekarek były ciekawe, jednak nie zainteresowały mnie w takim stopniu jak te sprzed wieków. Może ta część wypadłaby lepiej, gdyby autorka przedstawiła go w formie tradycyjnego wywiadu. Do czego jeszcze muszę się przyczepić to mała dawki emocji, refleksji nad tematem w obu częściach książki. Autorka raczej skupiła się na suchych faktach, co jest dość smutne.

Wiele z bohaterek książki było prawdziwymi pionierkami w swoich dziedzinach. Ich odkrycia oraz poświęcenie znacząco wpłynęło nawet na dzisiejszą medycynę. Osobiście jestem troszeczkę zawiedziona z lektury, jednak jestem pewna, że znajdą się osoby które będą bardzo usatysfakcjonowane z lektury.
2021-11-17 13:13:41