Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy

,

Książka

Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy

,

  • Wydawnictwo: Agora
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788326837517
  • Ilość stron: 480
  • Format: 19.0x24.5cm
  • Oprawa: Zintegrowana
Wysyłka:
Jutro (poniedziałek 2024-07-08)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 69,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 69,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy - Kalicki Włodzimierz, Kuhnke Monika

Druga, po bestsellerowym Uprowadzeniu Madonny, odsłona historii dzieł sztuki z polskich zbiorów – w czasie pokoju i podczas ostatniej wojny. Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke odtwarzają losy arcydzieł i dzieł naznaczonych przez polską historię.



Opowieści o dziejach dóbr kultury to także opowieści o ludziach: kolekcjonerach za wszelką cenę usiłujących je zdobyć, opętanych żądzą grabieży rabusiach w mundurach i eleganckich garniturach oraz ofiarnych ratownikach, często ryzykujących życie, czasem ginących, by skarby kultury ocalić, i o tych, którzy po latach wypatrywali śladów zaginionych dzieł.



Jak Monika Kuhnke, która w internetowym katalogu Polskiego Domu Aukcyjnego „Sztuka” zobaczyła bosego chłopca ze snopem zboża na głowie. Wystawione na licytację arcydzieło Aleksandra Gierymskiego od pół wieku oficjalnie uznawano za zrabowane z polskich kolekcji przez Niemców.



Czy jak antykwariusz Mariusz Pilus, który portret Jana III Sobieskiego znalazł w internetowej ofercie niemieckiego domu aukcyjnego.



Oba te dzieła, jak i większość opisanych w tej książce, wróciły do polskich muzeów.



Znikający w zbożu nie całkiem znika *** Krzyż Czartoryskich odnaleziony w austriackim śmietniku *** Dama w żałobie zostaje przy bufecie *** Królowa Polskiego Morza wykupiona z niewoli za pięć gęsi i trzy indyki *** Jan III Sobieski powieszony przez Niemców w Pałacu Brühla *** Najprawdziwszy portret Chopina zagubiony gdzieś po drodze *** Pontyfikał wraca zakuty w kajdanki *** Makata wykopana spod ziemi wygląda znów jak nowa*** Madonna znika pod szklanką kawy, wypływa w Szwajcarii *** Wniebowzięcie ukryte w marmurach Aszchabadu *** Czytający młodzieniec ginie w warszawskim getcie, by pojawić się na Łotwie ***



Włodzimierz Kalicki – dziennikarz związany od pierwszego numeru z „Gazetą Wyborczą”. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (1997) za cykl artykułów o polsko-niemieckim pojednaniu; autor Ostatniego jeńca wielkiej wojny. Polacy i Niemcy po 1945 roku (2002). Jego reportaże z wyprawy do Chin W domu smoka (1999) uhonorowane zostały polskim Pulitzerem i nagrodą Warszawska Premiera Literacka.



Miłośnik Józefa Piłsudskiego, autor Powrotu do Sulejówka (2002, 2014). Twórca formy mikroreportażu historycznego, w którym zdokumentował 366 dni z historii świata – Zdarzyło się (2014). Za poszukiwanie zagrabionych i skradzionych z polskich zbiorów dzieł sztuki został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i nagrodzony Grand Press (2000) oraz European Award for Outstanding Merits in Investigative Journalism (2011).



Dr Monika Kuhnke
, historyk sztuki, od roku 1992 specjalizująca się w problematyce polskich strat wojennych 1939-1945 w dziedzinie dóbr kultury, początkowo w biurze Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą, a od 1999 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez lata zajmująca się gromadzeniem i opracowywaniem materiałów oraz dokumentów dotyczących strat wojennych, badaczka proweniencji zabytków, autorka lub współautorka wielu wystąpień restytucyjnych o zwrot dzieł sztuki utraconych przez Polskę.



Członek polskiej delegacji w rozmowach ze stroną niemiecką i rosyjską na temat dóbr kultury. W latach 2014-2016 uczestniczyła w pracach międzynarodowej grupy ekspertów Taskforce „Schwabinger Kunstfund” powołanej do zbadania proweniencji dzieł sztuki odnalezionych w Monachium w mieszkaniu Corneliusa Gurlitta. Autorka ponad stu artykułów oraz publikacji dotyczących zarówno utraconych, jak i odzyskanych zabytków. Współautorka publikacji Zagrabione  – odzyskane. Działalność Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w zakresie restytucji dóbr kultury utraconych przez Polskę w okresie II wojny światowej (Warszawa 2011 i 2015).


Szczegóły: Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy - Kalicki Włodzimierz, Kuhnke Monika

Tytuł: Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy
Autor: Kalicki Włodzimierz, Kuhnke Monika
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326837517
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 480
Format: 19.0x24.5cm
Oprawa: Zintegrowana


Recenzje: Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy - Kalicki Włodzimierz, Kuhnke Monika

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Powiem wam, że w szkole bardzo nie lubiłam historii, jeśli chodzi o wojny i rozbiory, ale szczególną uwagę przykładałam do sztuki. Zawsze ciekawiło mnie skąd malarze czerpali swoją wiedzę na te tematy. Czy zanim odnaleźli w sobie talenty malarskie uczyli się tego od kogoś, czy od razu ich talent ukazywał się w postaci wielkiej doskonałości. Jest to akurat tom drugi, nie czytałam pierwszego, ale spokojnie można je rozdzielić, gdyż tutaj mamy kolejne losy jedenastu, jak to nazwał autor.
To przykre, że w tamtych czasach okupantom zależało, by rabować najsłynniejsze dzieła. Miały służyć jako zalążek dawnej kultury, cenne zbiory dawnej historii, a przepadały jak kamień w wodę. Najbardziej zadziwiły mnie miejsca, gdzie je ukrywano. Były to bowiem dawne piwnice, skrytki depozytowe w które były obrazy wkładane a następnie zamurowywane! Nikt nie pomyślał, że mogły przez to ulec zniszczeniu. Niekiedy nawet zwyczajnie zakopywano je w ziemi i czekano aż minie odpowiedni czas, by móc je wydobyć i sprzedać. W sumie fakt sprzedaży mnie nie dziwił, tylko spalanie ich! To był totalny wandalizm. Niektórym bowiem nie zależało na wzbogaceniu się dzięki nim, tylko na niszczeniu. Ich zazdrość sięgała zenitu.

,,Ta książka opowiada o tym, że sztuka potrafi wydobywać z ludzi to, co najlepsze. A czasem to, co najgorsze."

Przeglądając te wszystkie zdjęcia czułam jakbym przeniosła się w czasie. Zaciekawiły mnie wszystkie! Z uwagą przyglądałam się dawnym nagrobkom, które zostały uwiecznione na zdjęciach. Moją uwagę przykuło również wnętrze mieszkania Antoniego Jana Strzałeckiego. Dla mnie wyglądało niczym świątynia. Ogrom obrazów pozawieszanych jeden obok drugiego, zupełnie jak moje książki na regale:-) Przykro było patrzeć na magazyn Stasi, wschodnioniemieckiego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, w którym przechowywano dzieła zrabowane przez funkcjonariuszy III Rzeszy w krajach podbitych. Tam obrazy nie wisiały, tylko podpierały dawne meble. Cały ogrom historii, która gdzieś zanikła i pozostały po niej jedynie zwykłe, wyblakłe zdjęcia...
2022-02-24 11:06:33


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Inne pozycje tego autora: Kalicki Włodzimierz, Kuhnke Monika (1)