Kot w Tokio

Książka

Kot w Tokio

  • Wydawnictwo: Znak
  • Rok wydania: 2022
  • ISBN: 978-83-240-6276-8
  • Ilość stron: 336
  • Format: 14.5 x 20.5 cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 44,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 44,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Kot w Tokio - Nick Bradley

„Przepiękna opowieść o utracie, samotności i nadziei. Nie tylko dla tych, którzy lubią Japonię i koty.”

Joanna Bator



„Znakomity, żywiołowy debiut.”

David Mitchell



Kim jest tajemniczy kot błądzący ulicami tętniącej życiem metropolii? Demiurgiem, szaleńcem, przewodnikiem, a może duchem miasta, który w niepowtarzalny sposób łączy ze sobą ludzi i zdarzenia? Artystę tatuatora, którego tajemnicza dziewczyna prosi o odtworzenie na plecach mapy Tokio; bezdomnego, samotnie mieszkającego w opuszczonym hotelu; przepracowanego taksówkarza, który nie może się pogodzić z przedwczesną śmiercią żony; mężczyznę uzależnionego od gier komputerowych, marzącego o prawdziwej miłości…



Literacki majstersztyk, w którym pieczołowicie posplątywane postaci, wątki i gatunki tworzą wielobarwny obraz Tokio – miasta, które przyciąga i i odpycha, zawsze pozostając nieuchwytne. Nawet dla tytułowego kota.



„Co za powieść!... Porusza, zaskakuje, a chwilami łamie serce”.

„The Guardian”



„Najbardziej niesamowity w Kotcie w Tokio, jest wigor tej prozy – na luzie, ale nie hipsterskiej, ambitnej ale nie pretensjonalnej. To niesamowicie energetyczna, odmładzająca lektura.”


„The Times”



„List miłosny do kultury i literatury japońskiej”.


Rowan Hisayo Buchanan





Nick Bradley – kulturoznawca, który poświęcił swój doktorat postaci kota w kulturze japońskiej. Kota w Tokio, jego pierwszą powieść, nazwano jednym z najważniejszych debiutów 2021 roku i nominowano do Dublin Literary Award i Diverse Book Award. Została przełożona na ponad dziesięć języków.

Kraj produkcji: Polska

Producent:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 37
30-105 Kraków (Polska)
tel: 12 61 99 500
email: sekretariat@znak.com.pl


Szczegóły: Kot w Tokio - Nick Bradley

Tytuł: Kot w Tokio
Autor: Nick Bradley
Wydawnictwo: Znak
Kod paskowy: 9788324062768
ISBN: 978-83-240-6276-8
Tytuł oryginału: The Cat and The City
Tłumacz: Makuch Maria
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 336
Format: 14.5 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Kot w Tokio - Nick Bradley

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Dla wielu osób japoński kot kojarzy się z Maneki-neko - „kot zapraszający, wabiący”. To tradycyjna figurka kota z krótkim ogonem, przedstawianego w pozycji siedzącej z podniesioną łapą, zachęcającą do podejścia. W Japonii koty ustawia się przy wejściach do sklepów, restauracji, punktów sprzedaży losów. Mają za zadanie przyciągać klientów swoim skinieniem i zapewniać powodzenie finansowe i handlowe. Chętnie stawia się je także w prywatnych domach, aby przyciągały dobrobyt i oddalały nieszczęścia.
A kim jest tytułowy kot z powieści Nicka Bradleya? Jego obecność w opowiadaniach jest odczuwalna, ale prawie niezauważalna. Pojawia się i znika, raz przynosi pecha, innym razem szczęście. Pojawia się niespodziewanie, w najmniej oczekiwanym momencie. Ma znaczenie symboliczne i metaforyczne, które należy samemu określić. Jest duchem łączącym ludzi i wydarzenia, przemierzającym dostojnie szerokie i ruchliwe ulice Tokio.
Kot w Tokio to zbiór kilkunastu opowiadań, które łączy tytułowy bohater, znikający i metafizyczny kot. Poznajemy zwyczajnych ludzi, zmagających się z problemami dnia codziennego. Mamy okazję zaprzyjaźnić się z dziewczyną, której zamarzył się tatuaż Tokio na całych plecach. Chcemy pomóc bezdomnego, mieszkającemu w opuszczonym hotelu, który mimo losu, który go spotkał, jest honorowy i dumny. Sami ocenimy znaczenie pracy dla typowego japońskiego korpoludka. Porozmawiamy w taksówce z kierowcą, który po śmierci żony nie może się pozbierać i ułożyć życia na nowo. Zagramy w grę komputerową z Japończykiem owładniętym tym nałogiem. To są prawdziwi mieszkańcy Tokio, żyjący marzeniami i złudzeniami. Mający nadzieję, że jutro przyniesie im więcej szczęścia i radości. A dzisiaj smutek i ból od nich promieniuje na kilometr, dziś walczą z samotnością i utratą bliskich. Nie jest łatwo się podnieść po życiowych porażkach, o czym sami wiemy doskonale.
Autor, poprzez pryzmat krótkich i treściowych opowiastek, pokazuje nam Japończyków, ich mentalność i zasady, jakimi się kierują w życiu codziennym. Ich spokój i opanowanie, ale i ogromną kulturę i szacunek dla drugiego człowieka.
Tę lekturę czyta się szybko, opowiadania są krótkie i z morałem. Każdy w nich znajdzie coś dla siebie. One na pewno skłaniają do refleksji, nie pozostaniemy obojętni na przekaz z nich płynący. Pod przebraniem krążącego po mieście kota kryją się ludzie, z całym swoim życiowym dobytkiem, przeżyciami i emocjami. Z bagażem doświadczeń.
Polecam, lektura niekonwencjonalna, mądra i na wskroś przenikliwa.
2022-03-03 18:54:05

Wiele momentów opowieści Nicka Bradleya utkwiły mi w pamięci - jak znikający kot na tatuażu pierwszej bohaterki albo termin tsundoku - kupowanie książek i ustawianie ich na półkach bez przeczytania, co jako totalna bibliofila kocham i nie wiedziałam, że jest na to specjalne słowo!
Autor niesamowicie gra tu kocim motywem, koty pojawiają się i znikają wedle własnego widzimisię dokładnie tak jak ma to miejsce w prawdziwym życiu. Bohaterowie tych romantycznych, nieśpiesznych, ale na wskroś japońskich opowiadań są melancholijni, pełni poczucia utraty, nieszczęśliwi, ale to nie znaczy, że opowieści te pozbawiają nas nadziei - wręcz przeciwnie, mi tę nadzieję podarowały, ukoiły do snu i przeniosły do Tokio z moich marzeń. Piękna.
2022-03-15 19:05:36

W opowiadaniach Bradleya, których akcja rozgrywa się w stolicy Japonii - Tokio, najbardziej ujęło mnie to, że koniec końców okazały się powieścią! Ostatnie strony przewracałam z prędkością światła, co znaczy tylko, że autor trzymał mnie na swoich lejcach aż do samego końca. Świetna rzecz. 2022-04-06 16:08:12