Miniatury matematyczne 78
Mieczysław Mentzen, Agnieszka Krause, Piotr Jędrzejewicz
Miniatury matematyczne 78
Mieczysław Mentzen, Agnieszka Krause, Piotr Jędrzejewicz
- Wydawnictwo: Aksjomat Piotr Nodzyński
- Rok wydania: 2022
- EAN: 9788366838154
- Ilość stron: 64
- Format: 16.3x24.0cm
- Oprawa: Miękka
1 - 3 dni robocze*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Miniatury matematyczne 78 - Mieczysław Mentzen, Agnieszka Krause, Piotr Jędrzejewicz
Na co dzień zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, na ile pewne zaszłości historyczne kształtują naszą teraźniejszość. Dotyczy to także rozwoju matematyki. Tak się złożyło, że wszystkie trzy artykuły, które weszły w skład tej książeczki, w jakiś sposób dotyczą idei odrzuconych przez główny nurt. Czy wobec tego warto się nimi zajmować? Czy przypadkiem zajmowanie się nimi nie jest jak studiowanie technik łupania kamienia lub lepienia garnków glinianych? Wydaje się, że w przeciwieństwie do technologii idee matematyczne nie umierają. Pozornie zapomniane, potrafią odrodzić się, choć nie zawsze w dokładnie tej samej postaci.
Pierwszy artykuł dotyczy systemów pozycyjnych. W szkole frazę ?dziesiętny system pozycyjny? wymawia się jednym tchem i traktuje jako nierozerwalną całość. W rzeczywistości składają się na nią dwa koncepty. Pierwszy, historycznie wcześniejszy, ale chyba mniej ważny, to dziesiętność. Kiedy ludzie zaczęli liczyć, wpadli na pomysł, by zliczane obiekty układać w kupki tej samej liczności, następnie kupki w kupki kupek, te znowu w kupki i tak dalej. Po ile w kupce? Niektórzy odpowiadają ? oczywiście po 10, bo człowiek ma 10 palców. Rzeczywiście w ten sposób powstały dobrze znane nam dziesiątki, setki i tysiące, ale sytuacja wcale nie jest taka prosta, jak na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać. Bowiem niektórzy na tych samych palcach liczyli tylko do ośmiu ? patyk włożony między kolejne palce przesuwał się w trakcie liczenia, więc liczono raczej przerwy między palcami niż palce. Jeszcze inni, dotykając kciukiem paliczków (kostek) pozostałych palców, potrafili na palcach zaledwie jednej dłoni policzyć aż do 12. Jeszcze inni woleli grupować po 20. Czy używali do tego palców stóp? Nigdy się tego nie dowiemy. Ale do dziś dla Francuzów 80 to nie osiem dziesiątek, lecz cztery dwudziestki, a np. 91 to cztery dwudziestki i jedenaście.
Istota systemu pozycyjnego sprowadza się do wynalezienia zera i to zera traktowanego na razie nie jako liczba, ale jako znak pisarski oznaczający brak jednostek danego rzędu. Pozwoliło to po raz pierwszy jednoznacznie zapisywać dowolnie duże liczby za pomocą niewielkiego zestawu znaków czyli cyfr. Co więcej, okazało się, że wykonywanie działań arytmetycznych na tak zapisanych liczbach jest bardzo proste.
Wynalazku dokonano w Indiach, a więc w kręgu kulturowym posługującym się systemem dziesiętnym. Jego sukces niewątpliwie przyczynił się do rozpowszechnienia i ugruntowania dziesiątkowego sposobu liczenia.
Ale jego istota jest niezależna od sposobu grupowania.Kraj produkcji: Polska
Producent:
Wydawnictwo Aksjomat Piotr Nodzyński
ul. Wita Stwosza 1/7
87-100 Toruń (Polska)
tel: 48566226941
email: wydawnictwo@aksjomat.torun.pl
Szczegóły: Miniatury matematyczne 78 - Mieczysław Mentzen, Agnieszka Krause, Piotr Jędrzejewicz
Tytuł: Miniatury matematyczne 78
Autor: Mieczysław Mentzen, Agnieszka Krause, Piotr Jędrzejewicz
Wydawnictwo: Aksjomat Piotr Nodzyński
Seria: Miniatury matematyczne
Kod paskowy: 9788366838154
Kategoria: Podręczniki
Przedmiot: Matematyka
Liczba tomów: 1
Numer tomu: 1
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 64
Format: 16.3x24.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.145 kg