Kalendarz biodynamiczny 2023

Kalendarz

Kalendarz biodynamiczny 2023

  • Producent: Działkowiec
  • Rok produkcji: 2022
  • ISBN: 9788363544386
  • Ilość stron: 80
  • Format: 21 x 14,8 cm
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 13,45 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 13,45 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Kalendarz biodynamiczny 2023 - Opracowanie zbiorowe

Z nim poznacie biodynamiczną metodę uprawy, a przestrzeganie jej zasad:


  • ułatwi pracę w ogrodzie gwarantując obfite, zdrowe plony i efektownie kwitnące rabaty

  • przyczyni się do wzmocnienia wzrostu roślin i chroni je przed patogenami

  • zapewni smaczną, zdrową i aromatyczną żywność

  • kalendarium biodynamiczne z zaznaczeniem dni odpowiednich do sadzenia i pielęgnacji roślin liściowych, kwiatowych, korzeniowych i owocowych, a także wyraźnie wskazanym czasem niekorzystnym;

  • porady ogrodnicze na każdy miesiąc;

  • wpływ księżyca na rośliny;

  • stosowanie kalendarium biodynamicznego w praktyce;

  • zasady biodynamicznej uprawy ogrodu




Format A5, 80 stron.



Jak korzystać z „Kalendarza Biodynamicznego”



Kalendarz został podzielony na 12 miesięcy. W każdym miesiącu znajduje się część tekstowa, w której opisano prace, które w danym miesiącu należy wykonać w ogrodzie, i biodynamiczne metody uprawy. Kolejną częścią jest kalendarium księżycowe. Dodatkiem do każdego miesiąca jest ekologiczna ochrona roślin.



Kalendarium księżycowe składa się z 7 kolumn.



Pierwsza kolumna podaje dzień tygodnia.



W drugiej kolumnie znajdziemy daty wraz z imieninami.



W trzeciej kolumnie, co kilka dni, zamieszczamy godziny wschodu i zachodu Słońca.



Czwarta kolumna określa gwiazdozbiory (znaki zodiaku), w których przebywa Księżyc. Każdy z nich ma przypisany sobie element (żywioł), który powoduje lepszy i szybszy rozwój jednego z czterech różnych organów rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia.



Każdego dnia podany jest symbol znaku zodiaku, który oznacza, że Księżyc tego dnia przebywa w określonym gwiazdozbiorze. Jeśli występuje tylko jeden znak zodiaku oznacza to, że Księżyc przez cały dzień przebywa w tym właśnie znaku. Jednak często zdarza się, że w danym dniu Księżyc kończy pobyt w jednym znaku i przechodzi do drugiego. Wówczas w kalendarium podane są oznaczenia obu znaków w kolejności ich występowania po sobie. Ponadto, pod każdym symbolem znaku zodiaku umieszczone są oznaczenia żywiołów przy- pisanych danym znakom. Dodatkowo podawana jest ściśle określona godzina przejścia Księżyca z jednego znaku do drugiego. Występuje ona pomiędzy tymi oznaczeniami.



W piątej kolumnie (w środkowej części kalendarium) podawane są dodatkowe informacje dotyczące: faz księżycowych (kwadry, nów i pełnia), apogeum (Ap) i perygeum (Pg), a także węzłów księżycowych.



Szósta kolumna wyszczególnia odpowiednie przedziały czasu sprzyjające uprawie określonych części roślin według zależności gwiazdozbiór-element-część rośliny.



Wszystkie dni są podzielone na cztery grupy:


  • Korzeniowe

  • Liściowe

  • Kwiatowe

  • Owocowe




Rośliny korzeniowe to: burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, seler korzeniowy, skorzonera, pasternak. Także dobre efekty osiąga się zaliczając do tej grupy: ziemniak, cebulę, czosnek, por i szparag.



Rośliny liściowe to: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata, szpinak, szczaw oraz, mimo że częścią użytkową jest kwiat – brokuł i kalafior.



Rośliny kwiatowe to: wszystkie kwiatowe rośliny ozdobne, a z roślin jadalnych jest nią słonecznik.



Rośliny owocowe to: bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja.



Kolumna w kalendarzu, w której podano oznaczenia części roślin, zawiera godziny zmiany poszczególnych zjawisk astronomicznych. W miarę przesuwania się Księżyca na tle nieba od wschodniej do zachodniej granicy Polski (około 15° długości geograficznej), zachodzące zjawiska lokalnie różnią się w czasie. Różni- ca pomiędzy zachodnią a wschodnią granicą Polski wynosi około 30 minut. Dla- tego nie należy wykonywać prac na styku zmian, ale zrobić co najmniej półgodzinną przerwę przed i po godzinie podanej w kalendarzu.



W siódmej (ostatniej) kolumnie podane są informacje wynikające z analizy danych z kolumny piątej, które modyfikują zalecenia agrotechniczne. Jeśli na przykład w danym dniu występuje apogeum (Ap), perygeum (Pg) lub węzeł księżycowy, to ograniczają one znacznie czas prowadzenia prac ogrodniczych (na ok. 6 godzin przed i po ich wystąpieniu). W kolumnie tej zaznaczono też „Czas sadzenia” – jest to czas szczególnie sprzyjający wykonywaniu prac w ogrodzie.



Ponieważ kalendarz księżycowy różni się od słonecznego, dlatego co roku jest przygotowywany nowy, dane zaś zawarte w ubiegłorocznym stają się nieaktualne.


Szczegóły: Kalendarz biodynamiczny 2023 - Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Kalendarz biodynamiczny 2023
Autor: Opracowanie zbiorowe
Producent: Działkowiec
ISBN: 9788363544386
Rok produkcji: 2022
Ilość stron: 80
Format: 21 x 14,8 cm


Recenzje: Kalendarz biodynamiczny 2023 - Opracowanie zbiorowe

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: