Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji
Kamila Rączy
Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji
Kamila Rączy
- Wydawnictwo: Petrus
- Rok wydania: 2025
- ISBN: 978-83-7720-817-5
Przedsprzedaż - wysyłka po 2025-02-28*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji - Kamila Rączy
„Zanurzenie` współczesnego człowieka w świat mediów zwiększa się praktycznie z każdą chwilą, w sposób niezwykle złożony, dynamiczny i z ogromną szybkością. kształtujemy naszą rzeczywistość poprzez nowe formy jak nowej generacji seriale telewizyjne, które mnożą się w tempie ekspresowym, wprost trudnym go ogarnięcia i nadążenia.
Doktorantka w bardzo dobrej pracy „zanurza` nas bardzo mocno we współczesność i jej potężne wyzwania, głównie związane właśnie z mediatyzacją, czyni to w sposób bardzo profesjonalny, wielowymiarowy, a zarazem etyczny i moralny,
Głównym przedmiotem badań pozostaje jednak człowiek, tym razem człowiek obrazujący swój świat etyczny i uczący siebie i innych jak żyć, funkcjonować, myśleć i działać w totalnie nowej potężnie zmediatyzowanej rzeczywistości.
Dysertacja jest bardzo bogata w analizy wybranych wartości, uczyniono to trafnie i z namysłem. Problematyka badawcza została postawiona jasno, merytorycznie a także wskazując na właściwy, wysoki poziom trudności.
Całość teoretyczna, to mocno pogłębione studium potężnych etycznych wyzwań współczesności jakie czekają dziś na człowieka, każdego, w przestrzeni permanentnej mediatyzacji, potężnej ikonosferyczności a zarazem dylematów etycznych i tęsknoty za wartościami, gdzie jeszcze bardziej profesjonalne przygotowanie edukacyjne i etycznej jawi się jako konieczność chwili, co zostało także zaakcentowane.
Wszystkie analizy uczyniono w sposób pogłębiony, nowatorski a zarazem jako pogłębione studium komunikowanych wartości w perspektywie potężnych etycznych wyzwań, które pozostają niezwykle ważne dla kondycji ludzkiej. Analizy uczyniono z wielkim namysłem i zarazem swoistym przesłaniem etycznym i pedagogicznym.
ks. prof. UR dr hab. Janusz Miąso
*******************************************
Dylematy etyczne i serial, a dokładnie neoserial (serial nowej generacji), to dwa główne tematy recenzowanej rozprawy doktorskiej. Pierwszy to jeden z ulubionych zagadnień pisarzy, malarzy, filmowców i wszelkich innych twórców każdej epoki. Trudne wybory natury etycznej, wewnętrzne konflikty z tym związane, zmagania bohaterów to jest to, czym odbiorca zawsze był zainteresowany. Podejście do dylematów etycznych, sposób przeżywania czy rozwiązywania ich to również zagadnienie, którym interesują się badacze: psycholodzy, teologowie oraz etycy. Natomiast mediatyzacja czy teatralizacja dylematów etycznych to zagadnienie, które z kolei jest dziś ważnym obszarem badawczym np. dla medioznawców, w tym szczególnie etyków komunikacji.
Praca jest bardzo dobra pod względem naukowym i badawczym. Stanowi ona studium etyczne na temat neoseriali, niemalże wyczerpujące temat, interesujące i ważne z perspektyw dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach.
Autorka wykazała, iż seriale nowej generacji obrazują dylematy etyczne poprzez komunikowane wartości, spełniają funkcję komunikacyjno-perswazyjną, seriale nowej generacji stanowią medium edukacyjno popularyzatorskie w kontekście komunikowanych wartości, a także ukazują zagrożenia i narzędzia do rozwiązywania sytuacji problemowych.
W związku z tym praca bardzo cenną pomoc dla „nowej generacji” nauczania etyki komunikacji i mediów, w której coraz praktyczniej będą podejmowane zagadnienia dylematów etycznych z użyciem np. fragmentów analizowanych seriali.
Badania są niezwykle interesujące, ważne i w pewnym zakresie także nowatorskie.
Doktorantka sytuuje siebie w pozycji badacza biegłego w doborze literatury, wyszukując publikacje znane i mniej znane. Opis stanu badań, bogactwo i różnorodność przypisów, a przede wszystkim bibliografii stanowią tego potwierdzenie.
dr hab. Małgorzata Laskowska, prof. ucz.
Szczegóły: Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji - Kamila Rączy
Tytuł: Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji
Autor: Kamila Rączy
Wydawnictwo: Petrus
Kod paskowy: 9788377208175
ISBN: 978-83-7720-817-5
Rok wydania: 2025
Recenzje: Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji - Kamila Rączy
Informacje:
Inne pozycje tego autora: Kamila Rączy (20)
- Etat, biznes tradycyjny czy marketing sieciowy (Złote Myśli) - broszurowa
- Czy to pies czy to bies czyli zbiór słowiańskich stworów (Ovo) - Twarda
- Reko-rekonesans (Wydawnictwo Marek Derewiecki) - Twarda
- Rama czy lama? (Harmonia) - Miękka
- Klasa I szkoła branżowa. Jestem chrześcijaninem. Wierzę (Jedność) - miękka
- Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem (Czarne) - Twarda
- Ona. Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy (Znak JednymSłowem) - Miękka ze skrzydełkami
- Asertywna i Spełniona (Rowińska Business Coaching) - Miękka ze skrzydełkami
- Demony Welesa Tom 2 Magia wyklęta (Papierowy Księżyc) - miękka
- Dziwki, zdziry, szmaty (Czarna Owca) - Miękka ze skrzydełkami
- Skarb Z Krainy Marzeń (Z Krainy Marzeń) - Miękka
- W cieniu twierdzy (Audiobook) (Storybox) -
- Czy włoska praca się opłaca? Zatrudnianie wykwalifikowanych Polek we Włoszech na tle migracji (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) - Miękka
- Rytuał (Audiobook) (Storybox) -
- Dziewczyna ze stetoskopem (Prószyński Media) - Miękka
- Klucz do szczęścia (Filia) - Miękka
- Planeta Nowa Neon. Klasa 5. Zeszyt ćwiczeń (Nowa Era) - Miękka
- Ogarnij tarczycę. Jak odzyskać zdrowie i siły przy hashimoto i niedoczynności. (Agora) - Miękka ze skrzydełkami
- Immunologia dla neurologów (Medical Education) - Miękka
- Medialne obrazowanie dylematów etycznych w serialach nowej generacji (Petrus) -