Inteligencja kwiatów
Maurice Maeterlinck
Inteligencja kwiatów
Maurice Maeterlinck
- Wydawnictwo: MG
- Rok wydania: 2017
- ISBN: 9788377794029
- Ilość stron: 192
- Format: 15.2x21.3cm
- Oprawa: twarda
Niedostępna
Opis: Inteligencja kwiatów - Maurice Maeterlinck
Historia nauki dowodzi, że wiek XIX był czasem chemii, XX fizyki, a XXI prawdopodobnie będzie wiekiem biologii. Nauki biologiczne należą do tych, które w coraz szybszym tempie spektakularnie wyjaśniają skomplikowane mechanizmy rządzące między innymi światem roślin.
W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. Lektura książki Maurice’a Maeterlincka – belgijskiego dramaturga i poety, laureata nagrody Nobla, a również znakomitego przyrodnika – pozwoli czytelnikom tej książki z zachwytem podziwiać świat roślin, opisany z głęboką wiedzą wyjątkowo pięknym językiem.
Geniusz Ziemi, będący prawdopodobnie zarazem geniuszem całego świata, w walce o byt zachowuje się podobnie do człowieka. Stosuje te same metody i posługuje się tą samą logiką. Osiąga cel środkami, jakich się imamy, idzie po omacku, waha się, zawraca, zaczyna po kilka razy jedno, dodaje szczegóły, eliminuje je, poznaje i naprawia błędy. Słowem, robi wszystko, co my byśmy robili na jego miejscu.
Maurice Maeterlinck
Szczegóły: Inteligencja kwiatów - Maurice Maeterlinck
Tytuł: Inteligencja kwiatów
Autor: Maurice Maeterlinck
Wydawnictwo: MG
ISBN: 9788377794029
Tytuł oryginału: L'Intelligence des fleurs
Język oryginału: francuski
Tłumacz: Mirandola Franciszek
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 192
Format: 15.2x21.3cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.408 kg
Recenzje: Inteligencja kwiatów - Maurice Maeterlinck
Maurice Maełerlinck napisał tę książkę ponad sto lat temu i nadał jej tytuł bardzo prowokacyjny, bo czy rośliny mogą być inteligentne?Nasuwa się tu również pytanie czy posiadając tak rozległą wiedzę w dzisiejszych czasach, książka napisana przed stu laty jest nadal aktualna?W dzisiejszym rozumieniu inteligencja kojarzona jest z umiejętnością myślenia, a także obecnością układu nerwowego.Rośliny tych cech nie posiadają, ale autor książki opisał je jako inteligentne.Roślina wie lepiej od nas przeciw komu musi się buntować oraz kiedy ma być sprytna i przezorna.Może brzmi to śmiesznie, ale na przykład rośliny o kwiatach żółtych podobnych do” kaczeńca” może tu posłużyć. W celu zabezpieczenia sobie gatunku i jego trwałości wydaje ona dwa rodzaje ziaren. Jedne łatwo odpadające, zaopatrzone w skrzydełka aby przenosił je wiatr, a drugie pozbawione tego narządu, tkwią wewnątrz korony aż do czasu jej rozkładu i potem dostają się do ziemi. Bardzo spodobał mi się opis małej roślinki o białych kwiatach, rosnącej pod drzewami oliwnymi.Ta mała i krucha roślinka zaopatruje swoje łodyżki w gruczoły wydzielające kleistą ciecz i w ten sposób chroni się od drapieżnych i natrętnych owadów. Niektóre mają ostre kolce a inne zamiast kolców bardzo twarde owłosienie.Są też takie, jak pokrzywa, które parzą jadowitą trucizną. Inne zaś wytwarzają ostre zapachy, by odstraszyć napastników, jak np. mięta i tuta.Ale najfajniejsze są te, które bronią się w sposób mechaniczny.Jest to np. skrzyp, otaczający się prawdziwą zbroją maleńkich ziarenek krzemiennego piasku.Lektura książki Maełerlincka pozwoli Wam z zachwytem podziwiać świat roślin a słowa w jakie ubrał je autor i opisał są bardzo barwne , kolorowe i poetyckie. W zachwyt również wprowadzają rysunki które zostały wykonane w sposób barwny i kolorowy tak, że chciałoby się powąchać te przecudne kwiaty.Książka została wydana w przepięknej twardej oprawie, a złote litery na stronie tytułowej dodają jej jeszcze uroku.Zachęcam Was moi drodzy do tej przepięknej podróży w świat roślin, które swoim wyglądem, zapachem i inteligencją na pewno Was zachwycą.Polecamy, zespół dobrerecenzje.pldobrerecenzje.pl 2017-06-10 15:52:22
Świat interesuje człowieka od samego początku. A świat przyrody jest czymś co zachwycało i nadal to robi pomimo minionych stuleci. Tak jak powieści czy poezje ludzie sięgają po książki popularnaukowe. Wydawać by się mogło, że wiedza się dezaktualizuje, rozszerza się. I tak jest, to prawda, jednak kunszt niektórych książek wciąż oczarowuje. I tak jest w tym przypadku.
Wydawnictwo MG kolejny raz wydało „Inteligencję kwiatów”. Oprócz tego, że wiedziałam od samego początku, że książka jest przepięknie wydana, to nie sądziła, że treść pomimo tylu lat (książka została napisana w 1899 roku) nadal interesuje i czytanie jej to uczta nie tylko dla oka, ale również dla intelektu.
Autor, Maurice Maeterlinck, był beligijskim dramaturgiem, poetą, laureatem nagrody Nobla i niesamowicie dobrym przyrodnikiem. Dzięki jego wytrwałym obserwacjom i zainteresowaniu światem przyrody, a dokładniej kwiatami, możemy nadal cieszyć się tą piękną pozycją na rynku wydawniczym.
Szczerze mówiąc myślałam, że będzie ciężko przejść przez tą książkę. Jednak czytając ją zauważyłam, że bardzo się myliłam. Maeterlinck pisze piękny, bardzo poetyckim, ale jednocześnie prostym językiem, więc nawet taki laik jak ja doskonale wie o co chodzi w poszczególnych rozdziałach.
W XIX wieku dużo wnikliwiej ludzie na pewno obserwowali przyrodę i jej zachowania. Ludzie w XXI wieku natomiast przykładają dużą wagę technologiom. Jednak warto wracać do takich książek jak „Inteligencja kwiatów”. Podziwiać je, czytać niespiesznie, zachwycać się każdym zdaniem. Jednym słowem chłonąć ją.
Czytając ją miałam wrażenie, że ta książka daje mi zwolnić więc jest idealna na obecnie modny slow reading.
Treść również jest niesamowita. Autor opisuje kwiaty jako rośliny, które wytworzyły mechanizmu, które nam, ludziom, zajęły wiele dziesięcioleci czy setek lat na odkrycie czy udoskonalenie, podczas gdy przyroda „wynalazła” je miliony lat wcześniej. To dowodzi tylko jak świat przyrody jest ciekawy i jak interesujące jest odkrywanie go i podziwianie.
To nie jest na pewno książka dla każdego, jednak dla konesera słowa pisanego będzie to idealna pozycja do zapoznania się. A tym, których kwiaty czy przyroda nie interesuje również zachęcam do spróbowania i przeczytania jej.
in_the_silkscarf 2021-07-21 14:35:17
Podobne do: Inteligencja kwiatów - Maurice Maeterlinck
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna