Człowiek do przeróbki
Alfred Bester
Człowiek do przeróbki
Alfred Bester
- Wydawnictwo: Rebis
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-8188-098-5
- Ilość stron: 296
- Format: 13.5 x 21.5 cm
- Oprawa: Zintegrowana
Niedostępna
Opis: Człowiek do przeróbki - Alfred Bester
Wyróżniona pierwszą nagrodą Hugo. Powieść, która zapoczątkowała cyberpunk.
"Wspaniałe książki Bestera przetrwały próbę czasu. Niemal sześćdziesiąt lat są na liście dziesięciu największych powieści SF”. - Robert Silverberg
W świecie nadzorowanym przez telepatów Ben Reich planuje przestępstwo, o którym nie słyszano od siedemdziesięciu lat – morderstwo. To jedyne wyjście dla Reicha, którego firma przegrywa wieloletnią bezwzględną walkę z kartelem D’Courtneya. Terroryzowany w snach przez Człowieka bez Twarzy i doprowadzony do szaleństwa po odrzuceniu przez D’Courtneya oferty fuzji, Reich morduje rywala i przekupuje wysokiej rangi telepatę, aby pomógł mu zatrzeć ślady. Lincoln Powell, prefekt wydziału parapsychologicznego policji, wie, że Reich jest winny, lecz mimo wybitnych telepatycznych zdolności nie potrafi tego dowieść…
„Jedno z arcydzieł SF wszech czasów”. - Isaac Asimov.Producent:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:Podmiot odpowiedzialny:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:
Szczegóły: Człowiek do przeróbki - Alfred Bester
Tytuł: Człowiek do przeróbki
Autor: Alfred Bester
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Wehikuł czasu
Kod paskowy: 9788381880985
ISBN: 978-83-8188-098-5
Tytuł oryginału: Demolished Man
Tłumacz: Sawicki Andrzej
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 296
Format: 13.5 x 21.5 cm
Oprawa: Zintegrowana
Recenzje: Człowiek do przeróbki - Alfred Bester
Książka Alfreda Bestera liczy już ponad 60 lat i całkiem dobrze przetrwała próbę czasu. Akcja powieści początkowo bardzo mocno skupia się na znalezieniu sposobu zabójstwa w świecie nadzorowanym przez telepatów, a następnie próbie zatuszowania śladów. Jest to zatem książka, przy której trudno się nudzić i z ciekawością śledziłem poczynania Reicha, który za wszelką cenę chciał zmylić Powella. Dość łatwo jednak można się domyślić, że wszelkie próby uniknięcia odpowiedzialności są skazane na porażkę. Reich jest przecież tym "złym", który musi ponieść karę, jaką jest Przeróbka, a o której dowiadujemy się więcej dopiero pod koniec książki. Jednak nie sposób nie zacząć się zastanawiam, czy Powell i jemu podobni na pewno są tymi "dobrymi", czy to co robią telepaci jest moralnie uzasadnione.
Telepatia to temat, które był bardzo mocno królował w literaturze science fiction ubiegłego wieku, a w Człowieku do przeróbki stanowi bardzo ważny wątek. Telepaci, zwani w książce Esperami, dzielą się na trzy kategorie, w zależności od umiejętności czytania myśli obcych osób, i pracują w bardzo wielu zawodach. Zwykli ludzie są zatem otoczeni telepatami, którzy czytają myśli przechodniów i w ten sposób zapobiegają popełnieniu wielu zbrodni. Esperzy inwigilują zatem społeczeństwo na poziomie, jaki trudno sobie wyobrazić, nawet współcześnie w dobie wszelkiej maści elektroniki, podsłuchów, czy kamer. Jest to bardzo przerażająca perspektywa, że idąc ulicą, ktoś może odczytać nie tylko nasze myśli, ale również zamiary... Idea przestępstwa praktycznie nie istnieje... W połączeniu z brakiem zbyt wielu dziwacznych lub przestarzałych wynalazków, czy opisów niezwykłych zachowań społeczeństwa i mody, historia opowiedziana przez Bestera jest ponadczasowa i w mojej ocenie taka też pozostanie, nawet za 100 lat.
Człowiek do przeróbki to historia Bena Reicha, który planuje zamordować swojego konkurenta w biznesie. Nie będzie to jednak łatwe w świecie kontrolowanym przez telepatów, gdzie od dziesiątek lat nie popełniono żadnego morderstwa, ponieważ wszystkie zostały wykryte zanim do nich doszło. Książka Bestera to ciekawe połączenie science fiction z kryminałem oraz interesujące spojrzenie na wszechobecną inwigilację przez telepatów.Hrosskar 2020-10-18 20:38:50
Ostatnio, poznaję dosyć dużo klasyków science fiction, a to wszystko dzięki temu, że Dom Wydawniczy Rebis postanowił wydać serię „Wehikuł czasu”, która skupia się na tych klasykach. Przeczytałam już kilka ciekawych książek z tego gatunku. Zdarzały się też mniej ciekawe, ale nadal z wielką chęcią sięgam po każdą kolejną książkę, która wychodzi w ramach tego cyklu. Przeglądając zapowiedzi cieszę się za każdym razem, gdy widzę wśród nich nową książkę z tej serii. Tak też było, gdy zobaczyłam zapowiedź „Człowieka do przeróbki”. Tytuł mnie zaintrygował i nie mogłam się doczekać czytania tej pozycji.
Polubiłam czytać książki science fiction, a gdy zaczęłam czytać „Człowieka do przeróbki” i znalazłam tam wątek kryminalny to się bardzo ucieszyłam. Kryminały to jeden z moich ulubionych gatunków, a przyglądanie się, jak rozwiązuje się zagadkę kryminalną w świecie, który tak bardzo się różni od naszego było bardzo ciekawe. Otrzymałam, więc kilka rzeczy, które przyciągnęły moją uwagę i sprawiały, że z chęcią zagłębiałam się w lekturę.
„Człowiek do przeróbki” to ciekawa perspektywa świata, w którym ludzie mogą podróżować między planetami oraz mają zdolności czytania w myślach, a do tego zagadka kryminalna. Znalazłam w tej książce wszystko, co lubię. Historia nie jest może jakaś wspaniała i nie powoduje, że ciężko się od niej oderwać, ale zdecydowanie jest ciekawa. Do tego bardzo łatwo mi się ją czytało, mimo że została napisana kilkadziesiąt lat temu. Książka pana Bestera nie zostanie moją ulubioną z serii „Wehikuł czasu”, ale na pewno znajdzie się wysoko w moim rankingu.
AnnieK 2020-11-05 16:14:46