Solo. Moje samotne wspinaczki
Krzysztof Wielicki
Solo. Moje samotne wspinaczki
Krzysztof Wielicki
- Wydawnictwo: Agora
- Rok wydania: 2022
- ISBN: 9788326838460
- Ilość stron: 240
- Format: 17.0 x 22.0 cm
- Oprawa: Twarda
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Solo. Moje samotne wspinaczki - Krzysztof Wielicki
NAWET GDY JESTEM SAM, NIE CZUJĘ SIĘ SAMOTNY. WIEM, ŻE KTOŚ NA MNIE CZEKA W BAZIE, W DOMU. DWUDNIOWĄ SAMOTNOŚĆ MOŻNA POLUBIĆ, BO ONA WYNIKA Z REALIZACJI MARZENIA. BOJĘ SIĘ SAMOTNOŚCI W ŻYCIU.
Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, z czego aż pięć samotnie – Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Nanga Parbat… Wydawać by się mogło, że jego kariera wspinaczkowa nie ma już przed czytelnikami tajemnic. A jednak. „Solo” to zapis samotnych wejść Krzysztofa Wielickiego na najwyższe góry świata okraszony subtelnie podanymi refleksjami autora-bohatera o kondycji człowieka, górach, partnerstwie i samotności.
Alpinizm stawia na wartości, które wykluczają samotność: na partnerstwo liny, zaufanie, uważność, troskę o drugiego człowieka. Wspólne przeżycia są pełniejsze, wtedy lepiej smakują sukcesy, a porażki są mniej gorzkie. Skąd zatem ta potrzeba samotnej wspinaczki? Czy jest świadomym wyborem, czy dręczącą ambicją? Efektem splotu okoliczności? Czy samotność w górach jest głębsza, pełniejsza, bardziej dojmująca? Pomaga czy przeszkadza? Paraliżuje czy da się ją oswoić? Czegoś uczy, a może dodaje jedynie strach do ciszy i pustki? Czy Krzysztof Wielicki poznał odpowiedzi na te pytania?
Co powoduje, że człowiek decyduje się na samotne wspinanie? Że mimo niepokoju, stresu, strachu podejmuje to wyzwanie i realizuje je z pokorą pomieszaną z brawurą i zuchwałością? Na te pytania Wielicki stara się odpowiedzieć w tej książce. Analizuje swoje wielkie samotne wspinaczki na ośmiotysięczniki, próbuje odnaleźć swoją motywację. Dociera jednak do zaskakującego odkrycia: w samotności, przygotowując posiłek, rozlewa herbatę do dwóch kubków. Uzmysławia sobie wtedy, jak wielką sprawą jest w górach partnerstwo.
- Janusz Majer, himalaista
Jak ten „Asteriks” to robi? I po kiego diabła? Trudno go nie podziwiać. Równie trudno nie lubić. Najtrudniej nie być go ciekawym. Co w nim siedzi? Co jest jego magicznym napojem? I jakim cudem przeżył, wyzywając na solo tyle najpotężniejszych szczytów? Odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Nie oderwiecie się od niej.
- Jacek Żakowski, dziennikarz „Polityki”, wykładowca Collegium Civitas, współautor „Rozmów o Evereście”
Krzysztof Wielicki - Urodzony w 1950 roku Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, jest też członkiem prestiżowego The Explorers Club. To legenda himalaizmu, obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów.
Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie, zimą i w gorsecie, który musiał nosić po uszkodzeniu kręgosłupa). Zimą wspiął się również na Kanczendzongę (1986 rok, wraz z Jerzym Kukuczką). Samotnie, w ciągu jednej doby, pokonał drogę baza – szczyt – baza na Broad Peaku. Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Jednym z ostatnich wyróżnień była Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018). W 2019 roku otrzymał Złoty Czekan – potocznie zwany wspinaczkowym Oscarem – za całokształt dokonań wspinaczkowych.
Szczegóły: Solo. Moje samotne wspinaczki - Krzysztof Wielicki
Tytuł: Solo. Moje samotne wspinaczki
Autor: Krzysztof Wielicki
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326838460
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 240
Format: 17.0 x 22.0 cm
Oprawa: Twarda
Recenzje: Solo. Moje samotne wspinaczki - Krzysztof Wielicki
"Solo. Moje samotne wspinaczki" to kolejna książki od wydawnictwa Agora, która zachwyca wykonaniem. Jest w niej mnóstwo kolorowych zdjęć i spójna struktura tekstu. Możemy zarówno podziwiać piękne górskie widoki, jak i poznać ludzi, o których mowa. Poza kilkoma wyjątkami, większość fotografii jest bardzo dobrej jakości. Myślę, że ten tytuł będzie dobrym uzupełnieniem biblioteczki osób, które już kilka innych pozycji dotyczących tego tematu posiadają.
Właśnie takim "bardziej doświadczonym" czytelnikom tę książkę polecam. Są tutaj przede wszystkim wspomnienia autora ze swoich wspinaczek. Wszystko jest tutaj w moim odczuciu napisane tak krótko i na temat. Nie ma tutaj rozwodzenia się nad tematem, tłumaczenia laikowi co jest do czego, gdzie i jaka historia stoi za jakim nazwiskiem. Czasami gubiłam się przy przeskokach czasowych albo miałam wrażenie, że coś jest wyrwane z kontekstu. Myślę, że osobom, które mają już pewną wiedzę na temat historii alpinizmu będzie po prostu łatwiej wszystko zrozumieć i ze sobą połączyć.mysilicielka 2022-03-17 11:06:01
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Krzysztof Wielicki (13)
- Mój wybór. Krzysztof Wielicki. Tom II (Góry Books) - Miękka
- Potęga gór (Góry Books) - Miękka ze skrzydełkami
- Ja pustelnik Autobiografia AUDIO (Audiobook) (Literackie) - plastikowa
- Jeden dzień z życia (Góry Books) - Miękka
- Rozmowy o Evereście (Agora) - Twarda
- Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu (Agora) - Twarda
- W cieniu Everestu (SQN - Sine Qua Non) - miękka ze skrzydełkami
- Humorem i (u)Śmiechem (MG) - Twarda
- Solo. Moje samotne wspinaczki (Agora) - Twarda
- Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami (SQN - Sine Qua Non) - Miękka ze skrzydełkami
- Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało (Agora) - Miękka ze skrzydełkami
- Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba (Agora) - Miękka ze skrzydełkami
- Atak rozpaczy (Annapurna) -