Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim
Kirchubel Robert
Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim
Kirchubel Robert
- Wydawnictwo: Dolnośląskie
- Rok wydania: 2009
- ISBN: 9788324591534
- Ilość stron: 304
- Format: 17.0x24.6
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim - Kirchubel Robert
Pancerne armie Hitlera były awangardą blitzkriegu na froncie wschodnim. Odegrały główną rolę jako narzędzia taktyczne i broń kształtująca strategię. Ich spektakularne zwycięstwa i ostateczna klęska są odzwierciedleniem losu całej niemieckiej armii na Wschodzie.
Korzystając z szerokiego spektrum źródeł, w tym osobistych relacji żołnierzy, Robert Kirchubel rekonstruuje działania armii pancernych od rozpoczęcia operacji Barbarossa w 1941 do klęski Niemiec w maju 1945. Śledzi ofensywy i kontrofensywy prowadzone na bezkresnych przestrzeniach ZSRR, rozwiewa mity oraz kreśli portrety najważniejszych dowódców: Guderiana, Hoepnera, Hatha czy von Kleista.
Szczegóły: Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim - Kirchubel Robert
Tytuł: Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim
Autor: Kirchubel Robert
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Seria: WOJNY I KONFLIKTY
ISBN: 9788324591534
Języki: polski
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 304
Format: 17.0x24.6
Oprawa: Twarda
Waga: 0.68 kg
Recenzje: Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim - Kirchubel Robert
Autor położył zbyt wielki nacisk na podanie suchych danych, recytując - przy okazji opisywanych potyczek - na pół strony wszystkie jednostki biorące w niej udział. Przyznam, że miejscami stawało się to męczące. Kirchubel w przedmowie stwierdza, że nie prowadził żadnych badań archiwalnych w powyższym temacie, a nawet nie odwiedził w Rosji żadnego miejsca będącego teatrem działań armii Hitlera. Twierdzi, iż zostało mu to uniemożliwione. Pochwalił się za to odbyciem wycieczki na Ukrainę w podobnym celu. Cała wiedza zawarta w książce opiera się na przeprowadzonych badaniach wtórnych, głównie artykułach, których tematem były cztery armie niemieckie wydelegowane na wschód, od czasów rozpoczęcia operacji Barbarossa i do zakończenia wojny 8 maja 1945 roku. Kirchubel podjął się tematu, który wzbudza wysokie zainteresowanie w szerokich zastępach miłośników historii II wojny światowej. Sam spodziewałem się rozszerzenia wiedzy wyciągniętej z innej książki WD, również wydanej w serii "Wojny i konflikty" - "Paulus: Trauma Stalingradu". Niestety, pomimo chęci, książka ta nie przyniosła zbyt wielu rewelacji. Niewątpliwą zaletą jest jej podział na cztery rozdziały, z których każdy opisuje losy jednej z armii - od początku operacji Barbarossa, aż do kapitulacji Niemiec. Książka została wzbogacona o zestaw map, grafik, zdjęć przedstawiających dowódców, sprzęt wojskowy, a w załącznikach również skład osobowy i dywizji wszystkich armii. Niestety nie jest również wolna od minusów. Wspomniane mapy są mikroskopijne i trudno w nich cokolwiek odczytać. Listy nazwisk są z kolej niekompletne, a biogramy dowódców niezwykle wybiórcze. Sebastian 2016-01-21 20:39:35